TURnovský TopTeam Camp – Žihle
Cez víkend 21. – 23. 2. 2025 sme vyrazili potrénovať mapu do skvelých orienťáckych terénov Rakovníckej pahorkatiny v okolí Žihle. Základný tábor pre 24 účastníkov sme si rozložili v Hoteli V Údolí Zlatého potoka v Blšanoch. Pohodu príjemného ubytovania s výbornými raňajkami a večerami narúšalo len ranné kikiríkanie kohúta ktorý nepochopil že fakt nemáme záujem vstávať už o štvrtej ráno a značná vzdialenosť hotela od tréningových priestorov nakoľko sme sústredenie organizovali na poslednú chvíľu a väčšina ubytovaní v oblasti funguje len v letnej sezóne.

Úvodný nočný tréning sme absolvovali ešte pred ubytovaním na mape Sesuv. Štart a cieľ bol na kraji obce Přehořov. Štartovalo sa hromadne. Trať vo fyzicky náročnom teréne okorenenom približne 5 centimetrami čerstvého snehu bola delená uzlovou kontrolou na viac okruhov a krátkou šťastnou farstou v úvode. Základ tvorili stredné a dlhšie postupy s možnosťami volieb. Autorsky pripravil Thor. Najzaujímavejšia časť mapy bola pošetrená na iný tréning.

Hlavným cieľom kempu bolo pripomenúť si základné techniky práce s mapou. Druhý deň doobeda sme v tomto duchu absolvovali tréning zložený z dvoch častí. V prvej sme nacvičovali azimuty a odhad vzdialenosti k čomu bol priestor vybratý na mape Poustky z minuloročných MČR na krátkej trati ako stvorený. Trať s jedenástimi kontrolami pripravil Šurgy.

So stavbou druhej časti sa vyhral Thor. Účelom retiazky 22. kontrol bolo sústrediť sa na zmeny smeru a plynulý prebeh kontrolami.

Vzhľadom k vzdialenosti na ubytovanie objednal Karatsi obed v Knížecím pivovaru Plasy čím sme ušetrili kopu času, dobre sa najedli a dali pauzu pred poobednou fázou. Kultúrnym spestrením bolo sledovanie priameho prenosu ženských štafiet na MS v Biatlone ktoré nám ochotný personál reštaurácie pustil na veľkoplošnej obrazovke.

Keď nám dostatočne vytrávilo vyrazili sme na poobednú fázu na mapu Sesuv. Hlavnú úlohu v nej hrala technicky náročná časť nad Odlezelským jazerom. Najskôr sme absolvovali vrstevnicovku. Pripravené boli trate v dvoch dĺžkach ktoré dokonale preverili kvalitu schopnosti vnímania krútiacich sa hnedých čiar.

V druhej časti nás čakal kratší middle, ktorý ale vzhľadom k náročnosti terénu a šmýkajúcemu sa topiacemu snehu už zvládol absolvovať málokto. Niektorý si dali len časť, a niektorý skončili po vrstevnicovke. Toto nám trošku nevyšlo, ale vždy je lepšie mať toho pripraveného viac a skrátiť si to, ako menej a neužiť si terén naplno.

Večer patril zaslúženému odpočinku po náročnom dni. Z časti hotela v ktorej sme boli ubytovaní našťastie len my, sme vytvorili jednu veľkú sušiareň s nepríjemne príjemnou arómou dobre odvedenej práce. Po večery sme sa hecli ešte na krátku poradu k nasledujúcemu dňu a rozboru niektorých zaujímavých postupov z absolvovaných tréningov k čomu nám výdatne pomáhali záznamy z Liveloxu.

Čo nesmie na TopTeam Camp-e chýbať je ostrý kontaktný tréning. Nedeľa sa niesla v jeho duchu. Pripravený bol One Man Relay s tromi okruhmi. V každom okruhu nás čakali dva hromadné štarty aby kontaktu bolo čo najviac. Výkonnostné skupiny sa vyselektovali po prvom úseku a tie behali potom spoločne. Hlavná skupina si dala všetkých šesť úsekov, ostatní primerane podľa kategórie a momentálnej výkonnosti. Náročné bolo hlavne krotiť tempo mladých rýchlych borcov aby tréning nebol kontraproduktívny, mal význam nie len po mapovej ale aj fyzickej stránke v danej fáze zimnej prípravy a nemal negatívny dopad na zdravie po náročnom víkendovom programe.

Po absolvovaní tréningu sme sa zbalili, vypočuli si záverečné slovo trénera a vyrazili domov. Do začiatku jarnej sezóny by sme mali absolvovať ešte dva TopTeam camp-y na podobnej úrovni. Jeden v druhej polovici marca v rámci celooddielového sústredenia a ďalší v apríli počas Veľkej noci. Medzitým treba samozrejme poctivo, konzistentne a primerane trénovať a hlavne zostať zdravý. Lebo základným pravidlom TopTeam Campu je, že kto po ňom ochorie má to za 500 drepov!